QLD State Teams

Queensland’s elite junior athletes compete at the Australian Junior Championships each year in Under 20, Under 18 and Under 16 age groups.

2021 U16 STATE TEAMS

--------------------------------------

Queensland North Girls
Charli Bliss - Mackay Basketball
Monique Bobongie - Mackay Basketball
Teyahna Bond - Cairns Basketball
Saje Evans - Cairns Basketball
Andrianna Francis - Cairns Basketball
Claire Fraser - Mackay Basketball
Hannah Jensen - Mackay Basketball
Ashley Johnson - Cairns Basketball

Keeley Robinson - Mackay Basketball
Joanessa Viliamu - Townsville Basketball

Coaching Staff
Head Coach - Bernard Dent
Assistant Coach - Ross Jensen
Assistant Coach - Peter Thurstan
Team Manager - Kylie Robinson

Queensland North Boys
Matthew Ament - Townsville Basketball
Rahul Captain - Gladstone Basketball
Tyson Crees - Cairns Basketball
Riley Downes - Townsville Basketball
Travis Drinnan - Cairns Basketball
Mahal Martin - Cairns Basketball
Kynan McMahon - Townsville Basketball
Daniel Statton - Cairns Basketball
Kieran Turner - Cairns Basketball
Blair Williamson - Townsville Basketball

Coaching Staff
Head Coach - Geoff Benson
Assistant Coach - Rob Grieve
Assistant Coach - Jordana Brady
Team Manager - Anthea Crees

Queensland South Girls
Tianna Apelu - Logan Basketball
Alice Dart - Southern Districts Basketball
Hilary Fuller - Brisbane Basketball
Alleah Hanson - Southern Districts Basketball
Prasayus Notoa - Logan Basketball
Atawhai Pepene-Davis - Logan Basketball
Emma Petrie - Gold Coast Basketball
Sharni Reisinger - Logan Basketball
Vahayliah Seumanutafa - Logan Basketball
Jessica Smith - Gold Coast Basketball

Coaching Staff
Head Coach - Brad Kann
Assistant Coach - Patrick McInerney
Assistant Coach  - Anita Peckham
Team Manager - Liz Roberts

Queensland South Boys
LeBron Brooks - Northside Wizards
Rahid Chowdhury - Northside Wizards
Samuel Geu - Toowoomba Basketball
Mason Honeyman - Southern Districts Basketball
Jacob Miles-Wrency - Southern Districts Basketball
Kailan Sales - Northside Wizards
Roman Siulepa - Southern Districts Basketball
Kurt Siwek - Southern Districts Basketball
Julius Wardzinski - Northside Wizards
Rocco Zikarsky - Northside Wizards

Coaching Staff
Head Coach - Sean Carroll
Assistant Coach - Steve Rouhliadeff
Assistant Coach-  Michael Devitt
Assistant Coach - Rachel Nicholls
Team Manager - Shona Davis

2021 U18 STATE TEAMS

--------------------------------------

Queensland North Girls
Laycee Carter - Mackay Basketball 
Erin Harvey - Gladstone Junior Basketball 
Andria Heard - Cairns Basketball 
Phoebe Holmes - Mackay Basketball 
Brooke Jensen - Mackay Basketball 
Charli Kenny - Mackay Basketball 
Grace Little - Cairns Basketball 
Isabella Mulcahy - Burdekin Basketball 
Maeghan Saldumbide - Burdekin Basketball 
Paris Santacaterina - Mackay Basketball 

Coaching Staff
Head Coach - James Rapinett
Assistant Coach - Jamiey Doevendans

Queensland North Boys
Jaylon Beecroft - Cairns Basketball 
Matthew Evans - Townsville Basketball 
Rory Hawke - BA's Centre of Excellence/Townsville 
Ben Knight - Gladstone Amateur Basketball Association
Kaleb Mitchehill - Townsville Basketball 
Jaylen Pitman - Cairns Basketball 
Kane Runnalls - Cairns Basketball 
Benjamin Tweedy - Rockhampton Basketball
Marshall Wilson - Townsville Basketball 
Luca Yates - Townsville Basketball 

Coaching Staff
Head Coach - Rodney Anderson 
Assistant Coach - Ethan Betts

Queensland South Girls
Mackenzie Auton - Logan Basketball 
Ella Gordan - Gold Coast Basketball 
Summah Hanson - Southern Districts Basketball
Skye Mason - Gold Coast Basketball 
Hayley McDowell-White - Southern Districts Basketball
Lucy Reid - Southern Districts Basketball
Jade Peacock - Gold Coast Basketball 
Jessica Petrie - Gold Coast Basketball 
Lilly Rotunno - Gold Coast Basketball 
Lulu Twidale - Southern Districts Basketball

Coaching Staff
Head Coach - Jackie Brown 
Assistant Coach - Rebecca Schatz 
Assistant Coach - Julie Stringer 
Assistant Coach - Mark Hauser 

Queensland South Boys
Nazar Angallo - Logan Basketball 
Jayden Harris-Wihongi - Northside Basketball 
Joshua Hughes - BA's Centre of Excellence/Northside 
Javarne Hunt - Logan Basketball 
Elijah Kamu - Gold Coast Basketball 
Will Mahoney - Southern Districts Basketball
Kobe McDowell-White - RedCity Roar Basketball 
Raffety Morris - Brisbane Capitals 
Geordan Papacostas - Brisbane Capitals 
Josh Wolff - Gold Coast Basketball 

Coaching Staff
Head Coach - Michael Lake 
Assistant Coach - Kabe Cicolini 
Assistant Coach - Kirby Lennan 
Assistant Coach - Henry Mahoney

--------------------------------------

2021 U20 STATE TEAMS

--------------------------------------

Queensland Women
Chailee Ward - Townsville Basketball
Catherine MacGregor - Ipswich Basketball 
Lauren Andrews - Townsville Basketball 
Shaneice Swain - BA CoE/Cairns Basketball 
Katie Deeble - BA CoE/North Gold Coast Basketball 
Dani Bayes - Logan Basketball 
Georgia Woolley - Northside Basketball 
Bree Stephens - Townsville Basketball 
Indiah Bowyer - Logan Basketball, Cairns, North Gold Coast
Audrey Fuller - Brisbane Basketball

Coaching Staff
Head Coach - Kerry Williams
Assistant Coach - Caddie O'Brien

Queensland Men
Boston Mazlin - Logan Basketball , Townsville 
Cameron Gordon - South West Metro Basketball
Harrison Pennisi - Southern Districts Basketball, Townsville 
Harrison Rouhliadeff - Southern Districts Basketball 
Ky Stattmann - Cairns Basketball 
Lloyd McVeigh - Gold Coast Basketball 
Max MacKinnon - BA CoE/Brisbane Basketball
Preston Le Gassick - Gold Coast Basketball 
Richard Peachey - Townsville Basketball 
Blake Jones - Brisbane Bullets, South West

Coaching Staff
Head Coach - Peter Crawford
Assistant Coach - Bec Stephens 

For more information about the State Performance Program please contact:

BQ State Performance Manager - Luke Cann - luke.cann@basketballqld.net.au

Address

The Arena
Sleeman Sports Complex
Cnr Old Cleveland & Tilley Rds Chandler QLD 4155

Contacts

E: admin@basketballqld.net.au 
P: (07) 3377 9100
PO Box 534,
Capalaba QLD 4157